Cenas biržā. Dec. 23.05.-27.05.2022. Kvieši: 420€ Auzas: 200€ Rapsis: 830€

Barība zirgiem

Zirgs deso pa lauku" alt="Wheat image">

Zirgiem mēs piedāvājam tikai kvalitatīvu barību. Tagad arī piegāde uz pakomātiem!

Produkti zirgiem kurus varat pasūtīt internetā pie mums:

 • Placināti mieži
 • Lucerna
 • Linsēklas
 • Cukurbiešu graizījumi
 • Melase
 • Saulespuķu spraukumi
 • Placinātas auzas
 • Saulespuķu eļļa
 • Rapšu eļļa
 • Musli Mix
 • Kviešu klijas
 • Kukurūzas milti
 • Lucerna drupināta
 • Saulespuķu spraukumi drupināti
 • Sojas rauši
 • Linsēklu rauši


Jautājiet produktu menedžeriem lai saņemtu labāko piedāvājumu:
Jānis Vindulis: +371 22 155 155, janis@latagro.lv
Guntis Vindulis: +371 22 99 99 22, guntis@latagro.lv
Ieva Ločmele: +371 22 815 815 , ieva@latagro.lv
Vai sūtiet Jūsu jautājumu mūsu uzņēmumam caur šo kontaktu formu.

Kas jāēd zirgiem?

Zirgi, majestātiski un daudzpusīgi dzīvnieki, ir bijuši mūsu pavadoņi gadsimtiem ilgi.

Neatkarīgi no tā, vai tos izmanto darbam, sacīkstēm, šoviem vai vienkārši kā mājdzīvniekiem, viņu labklājība un veiktspēja lielā mērā ir atkarīga no viņu uztura. Izpratne par to, kas ir pareiza zirgu barība, ir būtiska, lai nodrošinātu viņu veselību un vitalitāti.

Šajā rakstā nedaudz iedziļināsimies zirgu barošanas sarežģītībās, izpētīsim viņu uztura prasības, barošanas praksi un izplatītos nepareizos priekšstatus.

Izpratne par zirgu gremošanas sistēmu

Pirms iedziļināties tajā, ko zirgiem vajadzētu ēst, ir svarīgi izprast viņu unikālo gremošanas sistēmu. Zirgi ir zālēdāji ar fermentācijas gremošanas sistēmu zarnās. Tas nozīmē, ka viņu kuņģis ir salīdzinoši mazs un vienlaikus var saturēt tikai ierobežotu daudzumu pārtikas.

Turpretim to aklā zarna un resnās zarnas, kas veido aizmugurējo zarnu, ir atbildīgas par šķiedru augu materiālu sadalīšanu.

Zirgiem ir arī salīdzinoši ātrs gremošanas tranzīta laiks, tāpēc viņu uztura prasības atšķiras no citiem dzīvniekiem.

Zirga diētas pamatsastāvdaļas

Zirgiem ir nepieciešams sabalansēts uzturs, kas ietver šādas sastāvdaļas:

Lopbarība: zirga uztura pamatā ir lopbarība, galvenokārt zāles vai siena veidā. Lopbarība nodrošina būtisku šķiedrvielu, kas ir ļoti svarīga zarnu veselības uzturēšanai un kolikas profilaksei. Augstas kvalitātes sienam jābūt brīvam no pelējuma, putekļiem un piesārņotājiem.

Koncentrāti: koncentrāti ir papildu graudi un barība, kas paredzēta, lai zirgiem nodrošinātu papildu enerģiju un barības vielas. Parastie graudi ir auzas, kukurūza un mieži. Ir pieejamas komerciālas barības, un tās jāizvēlas, pamatojoties uz zirga vecumu, aktivitātes līmeni un īpašām uztura vajadzībām.

Olbaltumvielas: olbaltumvielas ir ļoti svarīgas muskuļu attīstībai, audu atjaunošanai un vispārējai augšanai. Pākšaugu sienā, piemēram, lucernā, ir vairāk olbaltumvielu, savukārt zāles sienā parasti ir mazāk olbaltumvielu. Komerciālā barība nodrošina arī olbaltumvielu piedevu.

Vitamīni un minerālvielas: Zirgiem ir nepieciešami būtiski vitamīni un minerālvielas, piemēram, A vitamīns, E vitamīns, kalcijs un fosfors. Tās bieži tiek iekļautas komerciālās barībās vai var tikt papildinātas atsevišķi.

Lopbarības nozīme zirga uzturā

Lopbarība, īpaši labas kvalitātes siens vai ganības, ir zirga uztura stūrakmens. Zirgi ir dabiski ganītāji, un to gremošanas sistēma ir pielāgota, lai efektīvi apstrādātu šķiedru augu materiālu.

Pastāvīga lopbarības košļāšana un sagremošana palīdz uzturēt pareizu zarnu darbību, novēršot tādas problēmas kā kolikas un čūlas.

Ūdens zirga uzturā

Ūdens neapšaubāmi ir vissvarīgākā zirga uztura sastāvdaļa. Zirgi var izdzert ievērojamu daudzumu ūdens, un tas ir būtiski gremošanai un vispārējai veselībai.

Tīra, svaiga ūdens trūkums var izraisīt dehidratāciju, kolikas un citas veselības problēmas. Zirgiem vienmēr jābūt pieejamam ūdenim.

Zirgu barošanas prakse

Ēdienreižu biežums: zirgiem ir salīdzinoši mazs vēders un nepārtrauktas ganības. Lai to atdarinātu, vislabāk ir barot tos ar nelielām, biežām ēdienreizēm visas dienas garumā. Parasti zirgus baro divas līdz trīs reizes dienā.

Barības maiņa: mainot zirga uzturu, īpaši lopbarības veidu vai graudu maisījumu, ir svarīgi to darīt pakāpeniski vairāku dienu laikā, lai izvairītos no gremošanas traucējumiem.

Ķermeņa stāvokļa uzraudzība: regulāri novērtējiet sava zirga ķermeņa stāvokli, lai pārliecinātos, ka viņiem nav nedz nepietiekama, nedz lieka svara. Pielāgojiet savu uzturu atbilstoši.

Īpaši uztura apsvērumi zirgiem

Zirgiem ar īpašām vajadzībām vai apstākļiem var būt nepieciešama īpaša diēta:

Vecāki zirgi: vecākiem zirgiem bieži nepieciešama vieglāk sagremojama barība un lielāka uzmanība zobu veselībai.

Veiktspējas zirgi: zirgiem, kas iesaistīti intensīvās aktivitātēs, piemēram, sacīkstēs vai konkūrā, var būt nepieciešams augstāks enerģijas un olbaltumvielu līmenis.

Grūtas vai barojošas ķēves: Zirgu ķēvēm ir unikālas uztura prasības, īpaši grūsnības un laktācijas laikā.

Zirgi ar veselības problēmām: zirgiem ar vielmaiņas problēmām, piemēram, insulīna rezistenci vai Kušinga slimību, var būt nepieciešama īpaša diēta, lai pārvaldītu viņu stāvokli.

Izplatīti maldīgi priekšstati

Mīti par saldo barību: saldo barību bieži uzskata par zirgu iecienītāko gardumu, taču tā var izraisīt veselības problēmas, jo tajā ir daudz cukura. To vajadzētu lietot taupīgi vai neizmantot vispār.

Nepieciešamība pēc uztura bagātinātājiem: Daudzi zirgu īpašnieki uzskata, ka uztura bagātinātāji ir nepieciešami, taču tie ir jāizmanto saprātīgi un tikai tad, ja ir kāds īpašs trūkums.

Kopumā par zirgu barošanu

Pareiza uzturs ir zirgu veselības un labklājības stūrakmens. Izpratne par zirga unikālo gremošanas sistēmu un uztura prasībām ir ļoti svarīga atbildīgai zirga īpašumtiesībām.

Nodrošinot sabalansētu uzturu, uzsvaru liekot uz augstas kvalitātes lopbarību un saldūdeni, un pielāgojot to zirga individuālajām vajadzībām, jūs varat nodrošināt zirga vitalitāti un ilgmūžību neatkarīgi no tā, vai tas ir mīļots kompanjons, konkurētspējīgs sportists vai darba partneris.

Vienmēr konsultējieties ar veterinārārstu vai zirgu uztura speciālistu, lai saņemtu īpašas diētas vadlīnijas savam zirgam.

Lasiet vēl:
Aicinām iepazīties arī ar citu putnu un dzīvnieku barības īpatnībām un mūsu produktu piedāvājumu sadaļā Dzivnieku barības ceļvedis.